DİYALEKTOLOG

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Kayseri’deki Uygur Türkleri Diasporası
(The Diaspora of The Uighur Turks in Kayseri )

Yazar : Nevzat ÖZKAN    
Baskı Yılı : 2014
Sayı : 2014/9
Sayfa : 1-12
DOI Number: :
Cite : Nevzat ÖZKAN , (2014). Kayseri’deki Uygur Türkleri Diasporası. Diyalektolog Sosyal Araştırmalar Hakemli Dergisi, 2014/9, p. 1-12. Doi: .
    

Özet
Doğu Türkistan Türkleri 20. yüzyılın başlarında yaşadıkları baskı ve katliamlar sebebiyle birbiri ardına pek çok göç hareketi yaşamıştır. Yurtlarını terk ederek -başta Batı Türkistan (Özbekistan, Kazakistan ve Kırgızistan), Türkiye ve Suudi Arabistan gibi kendilerini milliyet ve din bakımından yakın hissettikleri ülkeler olmak üzere- dünyanın değişik ülkelerine yerleşmişlerdir. Böylece son yüz yıl içinde pek çok ülke ve bölgede Doğu Türkistan diasporaları ortaya çıkmıştır. Bunlardan biri de Kayseri’de Hoca Ahmet Yesevi Mahallesi’nde yaşayan Uygur Türkleridir. Bugün de Uygur Türk kimliğini ve Doğu Türkistan bağlantısını korumaya çalışan bu diaspora, dünya ölçeğinde bir mücadele hareketi yürütmekte ve başta Türkiye olmak üzere tüm dünyada Doğu Türkistan davasını duyurmaya ve yaşatmaya çalışmaktadır.
Anahtar Kelimeler
Göç, Doğu Türkistan, Uygur Türkleri, Kayseri.

Abstract
The Turks of the Eastern Turkistan had to migrate many times due to the pressure and massacre they were exposed to. Leaving their motherland, they settled mainly in the western Turkistan (Uzbekistan, Kazakhstan and Kirghizstan), Turkey and Saudi Arabia, where they felt close to the native people nationally and religiously. Therefore, the eastern Turkistan diasporas emerged in a number of regions and countries. One of these is the Uighur TUrks living in Hoca Ahmet Yesevi Mahallesi in Kayseri. This diaspora is in the effort of maintaing its identity and keeping its ties with the eastern Turkistan. They also struggle for being heard in Turkey and all over the World alike to make their case known.
Keywords
Migration, the Eastern Turkistan, Uighur Turks, Kayseri.

References

Gelişmiş Arama


Duyurular

  DİYALEKTOLOG DERGİSİ DOÇENTLİK BAŞVURULARINDA PUANLANMAKTADIR

  2019 BAHAR 20. SAYI YAYINLANMIŞTIR

   

   

   15 TEMMUZ 2019 TARİHİNDEN  SONRA DERGİ SİSTEMİNE   YÜKLENEN MAKALELER  ARALIK 2019 SAYISI  İÇİN DEĞERLENDİRİLECEKTİR. 


  MAKALELERİN HAKEM LİSTESİNE JENERİK DOSYASINDAN ULAŞABİLİRSİNİZ


Adres :Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi 1. Kat A129 Denizli
Telefon :05426050023 Faks :
Eposta :diyalektologdergi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri