DİYALEKTOLOG

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


TÜRKÇE VE ALMANCADAKİ ATASÖZLERİ VE DEYİMLERDE DİLSEL VE SOSYAL BAĞLAMDA KADINA BAKIŞ
(AN APPROACH TOWARD WOMAN IN TURKISH AND GERMAN PROVERBS AND IDIOMS IN LINGUISTIC AND SOCIAL ASPECT )

Yazar : Ceyda YALÇIN    
Baskı Yılı : 2019
Sayı : 20
Sayfa : 01-10
DOI Number: : 10.22464/diyalektolog.302
Cite : Ceyda YALÇIN , (2019). TÜRKÇE VE ALMANCADAKİ ATASÖZLERİ VE DEYİMLERDE DİLSEL VE SOSYAL BAĞLAMDA KADINA BAKIŞ. Diyalektolog Sosyal Araştırmalar Hakemli Dergisi, 20, p. 01-10. Doi: 10.22464/diyalektolog.302.
200    212

Özet
Bu çalışmada öncelikle Türkçe ve Almancadaki deyim ve atasözleri taranarak, her iki dilde de kadınlarla ilgili ifadeler tespit edilmiştir. Daha sonra bu atasözü ve deyimlerde kadın toplumsal rolleri açısından incelenmiştir. Birey olarak, eş olarak, karşı cins olarak ve anne olarak kadının rolleri farklı kategorilerde ele alınmıştır. İki farklı kültürün kadına bakış açısı ve bu bakışın dildeki yansımaları karşılaştırılmıştır. Atasözleri ve deyimlerden hareketle kadının toplumdaki konumu ve anlamı incelenmiştir. Çalışmada hem yapısal hem anlamsal olarak Türkçe ve Almancada az sayıda deyim ve atasözü benzerlik göstermektedir. Ancak kadının toplumdaki yeri ve görevi açısından bakıldığında, hem Almanca hem de Türkçede kadına yönelik çok fazla olumsuz söylem olduğu tespit edilmiştir. Bu olumsuz ifadeler daha çok kadının eş ve karşı cins olarak yer aldığı atasözleri ve deyimlerdedir. Sonuç olarak çalışmada farklı yaşam biçimlerine sahip iki kültürün kadına bakış açısında benzer tarafların olduğu ve bunun dile, atasözü ve deyimlere yansıdığı gösterilmiştir.
Anahtar Kelimeler
Atasözü, deyim, Türkçe, Almanca, kadın

Abstract
In this study, first the idioms and proverbs in Turkish and German were searched and the phrases related to women in both languages have been identified. Then, in this proverbs and idioms, women were examined in terms of their social roles. Womens role as an individual, as a spouse, as an opposite sex and as a mother, in different categories were discussed. The perspective of two different cultures towards woman and the reflections of this view in the language were compared. Based on proverbs and idioms, the position and meaning of women in society were examined. In the study, a small number of idioms and proverbs are both structurally and semantically similar in Turkish and German. However, in terms of the position and duty of women in society, there are too many negative discourses on women in both German and Turkish. These negative expressions are mostly in the proverbs and idioms where the woman are the spouse and the opposite sex. Inconclusion, in the study, it was shown that there are similar parties in the perspective of two cultures with different lifestyles towards woman and this is reflected in language, proverb and idioms.
Keywords
Proverb, idiom, Turkish, German, woman

References

Gelişmiş Arama


Duyurular

  DİYALEKTOLOG DERGİSİ DOÇENTLİK BAŞVURULARINDA PUANLANMAKTADIR

  2019 BAHAR 20. SAYI YAYINLANMIŞTIR

   

   

   15 TEMMUZ 2019 TARİHİNDEN  SONRA DERGİ SİSTEMİNE   YÜKLENEN MAKALELER  ARALIK 2019 SAYISI  İÇİN DEĞERLENDİRİLECEKTİR. 


  MAKALELERİN HAKEM LİSTESİNE JENERİK DOSYASINDAN ULAŞABİLİRSİNİZ


Adres :Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi 1. Kat A129 Denizli
Telefon :05426050023 Faks :
Eposta :diyalektologdergi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri