DİYALEKTOLOG

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


SAVAŞ MEYDANLARINDAN BEYAZ PERDEYE IRAK SAVAŞI: HOLLYWOOD YAPIMLARININ İDEOLOJİK ANLATISI
(THE IRAQ WAR FROM BATTLEFIELD TO SILVER SCREEN: THE IDEOLOGICAL NARRATIVE OF HOLLYWOOD PRODUCTIONS )

Yazar : Emin PAFTALI  Hakan AŞKAN  
Baskı Yılı : 2019
Sayı : 20
Sayfa : 257-283
DOI Number: : 10.22464/diyalektolog.296
Cite : Emin PAFTALI Hakan AŞKAN, (2019). SAVAŞ MEYDANLARINDAN BEYAZ PERDEYE IRAK SAVAŞI: HOLLYWOOD YAPIMLARININ İDEOLOJİK ANLATISI. Diyalektolog Sosyal Araştırmalar Hakemli Dergisi, 20, p. 257-283. Doi: 10.22464/diyalektolog.296.
149    155

Özet
21. yüzyılın başında meydana gelen ilk ve en büyük ölçekli savaş, Irak Savaşı’dır. ABD ve İngiltere’nin Irak’a saldırması ile başlayan savaş, “Irak İşgali”, “2. Körfez Savaşı”, “Irak’ı Özgürleştirme Operasyonu” gibi ideolojik yanlılıktan kaynaklanan farklı kavramlarla nitelendirilmektedir. Tarihteki birçok savaş gibi Irak Savaşı da bu tür ideolojik yaklaşımlar ekseninde sinema anlatılarına konu olmaktadır. Hollywood yapımlarına da sık sık konu olan bu savaşın taraflardan birinin ABD olması, söz konusu filmlerin incelenmesinin önemini ortaya koymaktadır. Bu çalışma, Hollywood yapımlarının Irak Savaşı hakkındaki ideolojik anlatılarını ortaya koymaya çalışmaktadır. Uzun metrajlı Hollywood yapımları arasından amaçlı örneklem alma metoduyla beş film belirlenmiştir. Ardından söz konusu filmler, literatürden hareketle oluşturulan dört kategori ekseninde analiz edilmiştir. Bu kategoriler şunlardır: “Önleyici/haklı savaş”, “özgürlük ve özgürleştirme”, “demokratikleştirme”, “güvenliği ve barışı sağlama.”
Anahtar Kelimeler
Irak Savaşı, Hollywood, ideoloji.

Abstract
The first and largest scale war since the dawn of the 21st century was the Iraq War. Initiated by the attack of Iraq by the U.S.A. and U.K., the war has many descriptors stemming from ideological bias such as “Iraq Invasion”, “2nd Gulf War”, and “Operation Iraqi Freedom”. As with many wars historically, the Iraq War has become a subject for film narratives based on such ideological approaches. As a frequent subject in Hollywood productions, the fact that the U.S.A. is one party in this war increases the importance of analyzing these films. This study aims to portray the ideological rhetoric on the Iraq War by Hollywood productions. Using purposive sampling from the population of feature-length Hollywood productions, five films were selected for analysis. The films were then analyzed regarding four categories derived from the literature. These categories were “preventive/justified war”, “freedom and liberation”, “democratization”, and “security and peacekeeping”.
Keywords
Iraq War, Hollywood, ideology.

References

Gelişmiş Arama


Duyurular

  DİYALEKTOLOG DERGİSİ DOÇENTLİK BAŞVURULARINDA PUANLANMAKTADIR

  2019 BAHAR 20. SAYI YAYINLANMIŞTIR

   

   

   15 TEMMUZ 2019 TARİHİNDEN  SONRA DERGİ SİSTEMİNE   YÜKLENEN MAKALELER  ARALIK 2019 SAYISI  İÇİN DEĞERLENDİRİLECEKTİR. 


  MAKALELERİN HAKEM LİSTESİNE JENERİK DOSYASINDAN ULAŞABİLİRSİNİZ


Adres :Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi 1. Kat A129 Denizli
Telefon :05426050023 Faks :
Eposta :diyalektologdergi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri