DİYALEKTOLOG

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


KAZUO ISHIGURO’NUN GÖMÜLÜ DEV ROMANINDA HATIRLAMA VE UNUTUŞ
(REMEMBERING AND FORGETTING IN KAZUO ISHIGURO’S THE BURIED GIANT )

Yazar : Sezer Sabriye İKİZ    
Baskı Yılı : 2019
Sayı : 20
Sayfa : 173-183
DOI Number: : 10.22464/diyalektolog.290
Cite : Sezer Sabriye İKİZ , (2019). KAZUO ISHIGURO’NUN GÖMÜLÜ DEV ROMANINDA HATIRLAMA VE UNUTUŞ . Diyalektolog Sosyal Araştırmalar Hakemli Dergisi, 20, p. 173-183. Doi: 10.22464/diyalektolog.290.
159    184

Özet
Nobel ödüllü yazar Kazuo Ishiguro’nun kurguları hafıza, kaybetme, aşk, suçluluk, acılar ve savaş konuları etrafında döner. Ishiguro, bütün romanlarında geçmişi ziyaret eder. Hafıza konusundan büyülendiği konusunda hiç şüphe yoktur. 10 yıllık bir aradan sonra yazdığı Gömülü Dev’de de hafıza konusu ön plandadır. Gömülü Dev, yaşlı bir çift olan Axl ve Beatrice’in yıllardır görmedikleri ve çok az hatırladıkları oğullarının köyüne yolculuklarının hikayesidir. Bulundukları topluluktaki herkesi etkileyen gizemli, bulaşıcı bir unutuşa neden olan sis yüzünden oğullarını bile zor hatırlamaktadırlar. Unutmanın normal, hatırlamanın ise çok zorlu olduğu bir yerde yaşamaktadırlar. Sonunda, tekrar hatırlamaya başlarlar ve hayatları farklı bir yola girer. Romanın esas olarak amacı eğer bir toplum bütün bireyleriyle birlikte geçmişe dair herşeyi unutursa ve sonra yeniden hatırlamaya başlarsa karanlıkta kalan kötü anıların etkisiyle huzur ve barış ortamı bozulur mu sorusunu yanıtlamaktır. Bu çalışmanın amacı, Kazuo Ishiguro’nun fantastik türü denediği romanı Gömülü Dev’de unutuş, hatırlama, bireysel ve kollektif hafıza konularını teorik çalışmaların da yardımıyla nasıl ele aldığını incelemektir
Anahtar Kelimeler
Kazuo Ishiguro, Gömülü Dev, hafıza, kolektif hafıza, unutuş, hatırlama

Abstract
The fictions of Nobel Prize-winning writer Kazuo Ishiguro revolve around memory, loss, love, guilt, suffering and war. Ishiguro visits the past in all of his novels. There is no doubt that he is fascinated by the idea of memory. The issue of memory is in the forefront of The Buried Giant, which he wrote after a 10-year hiatus. The Buried Giant is the story of an old couple Axl and Beatrice travel to the village where their son lives. Because of the mist that has caused a mysterious, infectious forgetfulness that affects everyone in their community, they even have difficulty remembering their son. They live in a place where forgetting is normal and remembering is very difficult. In the end, they start to remember again, and their lives take a different path. The main theme of the novel is the question of whether peace and serenity can be disrupted by the bad memories that have been left in the dark if a society forgets all things about its past and starts to remember it again. The aim of this study is to examine how Kazuo Ishiguro in his fantasy novel, The Buried Giant, handles forgetting, remembrance, individual and collective memory with the help of theoretical studies.
Keywords
Kazuo Ishiguro, The Buried Giant, memory, collective memory, forgetting, remembering.

References

Gelişmiş Arama


Duyurular

  DİYALEKTOLOG DERGİSİ DOÇENTLİK BAŞVURULARINDA PUANLANMAKTADIR

  2019 BAHAR 20. SAYI YAYINLANMIŞTIR

   

   

   15 TEMMUZ 2019 TARİHİNDEN  SONRA DERGİ SİSTEMİNE   YÜKLENEN MAKALELER  ARALIK 2019 SAYISI  İÇİN DEĞERLENDİRİLECEKTİR. 


  MAKALELERİN HAKEM LİSTESİNE JENERİK DOSYASINDAN ULAŞABİLİRSİNİZ


Adres :Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi 1. Kat A129 Denizli
Telefon :05426050023 Faks :
Eposta :diyalektologdergi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri