DİYALEKTOLOG

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


DUYGULARIN BÜKÜMÜ VE GERÇEKLİĞİN YORUMLANIŞI
(BENDING THE EMOTIONS AND INTERPRETATION OF THE REALITY )

Yazar : Nuri ÖZÇELİK    
Baskı Yılı : 2019
Sayı : 20
Sayfa : 245-255
DOI Number: : 10.22464/diyalektolog.289
Cite : Nuri ÖZÇELİK , (2019). DUYGULARIN BÜKÜMÜ VE GERÇEKLİĞİN YORUMLANIŞI. Diyalektolog Sosyal Araştırmalar Hakemli Dergisi, 20, p. 245-255. Doi: 10.22464/diyalektolog.289.
169    151

Özet
Birey, çevresiyle özdeş bir varlıktır. Onun kültürü, yaşantısı, geçmişi, öğretilerini ayakta tutar ve ileriye taşır. Sanatçı, bireyin normalize yaşantılarını bir adım öteye taşıyarak, öğretilerinin duygulanımından kültürlenerek eserlerini oluşturandır. Sanatçı çevresindeki çeşitlilik dünyasını araştırır ve deşeler, bu dünyada göze çarpmayacak doğallıkta yönünü bulan yörüngede ilerler. Bir ağacın dalının ağaca ait olması gibi, oda dünyaya aittir. Ve ağacın dalı gibi uzar kendi yolunda bağlarından kopmadan… Kökten uzayan dala doğru sanatçıya özsu akar. Akışın gücüyle hırpalanmış ve kışkırtılmış sanatçı, görüsünü yapıta dönüştürür. Dünyanın gözü önünde ağaç dallarının zamanda ve mekanda açılıp yayılması gibidir sanatçının yapıtı (Klee, 2011, s.13). Kula da ortaya çıkan eserlerinden anlaşılacağı üzere özünden kopmayan bir sanatçıdır, sanatçı hayatının ilk dönemlerini geçirdiği bozkır, ilçe yaşantısında bir çok hayvan ile karşılaşmış, bir çok insan dışı varlıkla tanışmıştır. Sanatçı sanatsal öğretilerini olgunlaştırırken, kimi zaman Dali’den, kimi zaman Picasso’dan, kimi zaman ise Bacon’dan esinlenmiştir. Onların oynadığı anlam oyunlarını, nesneleri eğip bükmelerini örnek almış ve kendi sanatına entegre etmiştir. Bu makaleden de anlaşılacağı üzere; sanatçı eserlerini oluşturup izleyiciye aktarım gerçekleştirirken, insansı duyguları hayvansı figürler üzerinden göstermiştir.
Anahtar Kelimeler
Dali, Bacon, Picasso, Mustafa Kula, Duygu, Dönüşüm

Abstract
The individual is the identical union with its environment. It keeps its culture, life, history and teachings forward. The artist creates his works by moving the normalized experiences of the individual one step further and culturing the emotions of his teachings. Kula, a young and contemporary artist, encountered many animals in the steppe, where the first periods of life took place, and many non-human beings. While the artist matures his artistic teachings, he is sometimes inspired by Dali, sometimes by Picasso, and sometimes by Bacon. They modeled and played their meaning by bending and twisting objects and integrated them into their own art. As can be seen from this article; While creating and transferring the artist to the audience, he showed humanoid emotions through animal figures.
Keywords
Dali, Bacon, Picasso, Mustafa Kula, Emotion, Transformation

References

Gelişmiş Arama


Duyurular

  DİYALEKTOLOG DERGİSİ DOÇENTLİK BAŞVURULARINDA PUANLANMAKTADIR

  2019 BAHAR 20. SAYI YAYINLANMIŞTIR

   

   

   15 TEMMUZ 2019 TARİHİNDEN  SONRA DERGİ SİSTEMİNE   YÜKLENEN MAKALELER  ARALIK 2019 SAYISI  İÇİN DEĞERLENDİRİLECEKTİR. 


  MAKALELERİN HAKEM LİSTESİNE JENERİK DOSYASINDAN ULAŞABİLİRSİNİZ


Adres :Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi 1. Kat A129 Denizli
Telefon :05426050023 Faks :
Eposta :diyalektologdergi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri