DİYALEKTOLOG

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


MÜLKI İDARE AMİRLİĞİ SİSTEMİ ÜZERİNE AMPİRİK ARAŞTIRMA
(THE EMPIRICAL RESEARCH ON CIVILIAN ADMINISTRATIVE AUTHORITY SYSTEM )

Yazar : Bülent GÜVEN    
Baskı Yılı : 2019
Sayı : 20
Sayfa : 185-226
DOI Number: : 10.22464/diyalektolog.286
Cite : Bülent GÜVEN , (2019). MÜLKI İDARE AMİRLİĞİ SİSTEMİ ÜZERİNE AMPİRİK ARAŞTIRMA. Diyalektolog Sosyal Araştırmalar Hakemli Dergisi, 20, p. 185-226. Doi: 10.22464/diyalektolog.286.
138    131

Özet
Mülki İdare Amirliği Sisteminin kurulmasının temel amacı, devlet otoritesinin ülkenin her tarafında seçilmişlere rağmen alternatif olarak sağlanması ve sağlamlaştırılmasıdır. Hükümetler için hazır yetişmiş ve mevzuata hâkim yöneticiler olarak Mülki İdare Amirleri hem taşra da hem de başta İçişleri Bakanlığının çeşitli kademeleri olmak üzere merkezi idarenin diğer kurum ve kuruluşlarında başarılı hizmetler yapmaya devam etmektedir. Demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından yerel yönetimlerde değişim hatta gelişim sürekli olarak yaşanmaya devam etmektedir. Değişimden her zaman nasibini alan Mülki İdare Amirliği Sistemi sürekli olarak yeni hizmet ve kurumların kurulması ile bir taraftan görev ve yetki açısından çeşitlendirilirken diğer taraftan belli başlı yetkilerin azaltılması ile Mülki İdare Amirliği Sistemi eski prestij ve gücünü kaybetmektedir. Yasal mevzuat ile yerel yönetim reformları ile sürekli evrim geçiren Mülki İdare Amirliği Sistemi üzerine sürekli ve düzenli olarak saha araştırması yapılması gereken bir konudur. Mülki İdare Amirliği üzerine Adıyaman il merkezi ile tüm ilçelerde geniş katılımlı olarak Mülki İdare Amirleri ile Mülki İdare Amirliği sistemi ile ilgili algının ölçülmesi amaçlanmıştır.
Anahtar Kelimeler
Mülki İdare Amirliği Sistemi, Vali, Kaymakam, Ampirik Araştırma

Abstract
The main objective of the establishment of the Civilian Administrative Authority System is to provide and strengthen the state authority as an alternative to the ones elected throughout the country. As the Civilian Administrative Authority like governors and local district governors who have been trained professionally have done successful and prestigious jobs in either in provinces or in many other institutions of the central administration, especially in the various department of the Ministry of Interior. The indispensable elements of democracy, the change or even development in local governments continue to be experienced continuously. The Civilian Administrative Authority, which has always had its share of change, is constantly diversifying its duties and powers with the establishment of new services and institutions, while decreasing its prestige and power in time. The Civilian Administrative Authority, which is constantly evolving, needs continuous and regular field research due to the new legislation and local government reforms. It is aimed to measure the perception of public opinion on the Civilian Administrative Authority System in the Adiyaman city center and in almost all local districts.
Keywords
Civilian Administrative Authority System, Governor, Local District Governor, Empirical Research

References

Gelişmiş Arama


Duyurular

  DİYALEKTOLOG DERGİSİ DOÇENTLİK BAŞVURULARINDA PUANLANMAKTADIR

  2019 BAHAR 20. SAYI YAYINLANMIŞTIR

   

   

   15 TEMMUZ 2019 TARİHİNDEN  SONRA DERGİ SİSTEMİNE   YÜKLENEN MAKALELER  ARALIK 2019 SAYISI  İÇİN DEĞERLENDİRİLECEKTİR. 


  MAKALELERİN HAKEM LİSTESİNE JENERİK DOSYASINDAN ULAŞABİLİRSİNİZ


Adres :Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi 1. Kat A129 Denizli
Telefon :05426050023 Faks :
Eposta :diyalektologdergi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri