DİYALEKTOLOG

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


TÜRKİYE İLE TÜRKMENİSTAN ARASINDAKİ TİCARİ İLİŞKİLER VE FİNANSAL İŞBİRLİĞİNE YÖNELİK BİR DEĞERLENDİRME
(AN EVALUATION OF THE TRADE RELATIONS AND FINANCIAL COOPERATION BETWEEN TURKEY AND TURKMENISTAN )

Yazar : Meltem KESKİN KÖYLÜ    
Baskı Yılı : 2018
Sayı : 19
Sayfa : 413-422
DOI Number: : 10.22464/diyalektolog.254
Cite : Meltem KESKİN KÖYLÜ , (2018). TÜRKİYE İLE TÜRKMENİSTAN ARASINDAKİ TİCARİ İLİŞKİLER VE FİNANSAL İŞBİRLİĞİNE YÖNELİK BİR DEĞERLENDİRME. Diyalektolog Sosyal Araştırmalar Hakemli Dergisi, 19, p. 413-422. Doi: 10.22464/diyalektolog.254.
168    833

Özet
Orta Asya’da yer alan beş bağımsız Türk Cumhuriyetlerinden biri olan Türkmenistan Cumhuriyeti, Türkiye ile tarih, soy bağı olduğu kadar ticari ve ekonomik alanlarda da birbirleri ile işbirliği içindedir. Türkmenistan, ekonomisi yoğunluklu olarak; petrol, doğal gaz ve pamuk üretimine bağlıdır. Türk firmaları pek çok sektörde ülkeye yatırım yapmışlardır. Bununla birlikte; Türkiye, Türkmenistan’ın ihtiyacı olan etkin para politikasının sürdürülmesine de yardımcı olabilecek potansiyele sahiptir. Bu çalışmada, Türkiye ve Türkmenistan Cumhuriyetleri arasında ticari ilişkilerin incelenmesiyle birlikte mevcut durumun ve söz konusu finansal ilişkilerin geliştirilmesi, uluslararası ticaret konusunda işbirliğinin artırılmasını sağlayacak çözümler ile doğrudan yatırımların gelişiminin sağlanması amaçlanmıştır. Çalışmada kullanılan veriler, Türkmenistan İstatistik Ajansı, Uluslararası Ticaret Merkezi ve Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı (TÜİK) verilerine dayanmaktadır.
Anahtar Kelimeler
Türkiye-Türkmenistan, Uluslararası Ticareti, Finansal İlişkiler

Abstract
The Republic of Turkmenistan, one of the five independent Turkic republics in Central Asia, has a connection with Turkey in terms of history and heritage, as well as trade and other economical domains. The economy of Turkmenistan is mainly dependent on producing petroleum, natural gas and cotton. Turkish firms have investments in many sectors of the country. Moreover, Turkey has the potential in helping to sustain an effective monetary policy, a need of Turkmenistan. In this study, the trade relations between Turkey and Turkmenistan is investigated. Following this investigation, solutions to improve the current situation and financial relations are developed, with the additional aim of improving direct investments. The data that is used in the study is based on the statistical agencies of Turkmenistan and Presidency of Turkish Statistical Institute (TSI) and International Trade Centre.
Keywords
Turkey- Turkmenistan, International Trade, Financial Relationship

References

Gelişmiş Arama


Duyurular

  DİYALEKTOLOG DERGİSİ DOÇENTLİK BAŞVURULARINDA PUANLANMAKTADIR

  2019 BAHAR 20. SAYI YAYINLANMIŞTIR

   

   

   15 TEMMUZ 2019 TARİHİNDEN  SONRA DERGİ SİSTEMİNE   YÜKLENEN MAKALELER  ARALIK 2019 SAYISI  İÇİN DEĞERLENDİRİLECEKTİR. 


  MAKALELERİN HAKEM LİSTESİNE JENERİK DOSYASINDAN ULAŞABİLİRSİNİZ


Adres :Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi 1. Kat A129 Denizli
Telefon :05426050023 Faks :
Eposta :diyalektologdergi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri