DİYALEKTOLOG

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


HATAY YÖRESİ HALK HEKİMLİĞİNDE OCAKLIK GELENEĞİ: SAMANDAĞ ÖRNEĞİ
(IN FOLK MEDICINE OF REGION HATAY TRADITION OF “OCAKLIK” SAMPLE OF SAMANDAG )

Yazar : Hüseyin Kürşat TÜRKAN  Okan ATAHAN  
Baskı Yılı : 2018
Sayı : 18
Sayfa : 169-182
DOI Number: : 10.22464/diyalektolog.228
Cite : Hüseyin Kürşat TÜRKAN Okan ATAHAN, (2018). HATAY YÖRESİ HALK HEKİMLİĞİNDE OCAKLIK GELENEĞİ: SAMANDAĞ ÖRNEĞİ. Diyalektolog Sosyal Araştırmalar Hakemli Dergisi, 18, p. 169-182. Doi: 10.22464/diyalektolog.228.
192    530

Özet
Halk hekimliği, halk biliminin önemli alanlarından biridir. İnsan sağlığında yaşanan sorunların halk tarafından uygulanan yöntemlerle tedavisi, halk hekimliği olarak kabul edilmektedir. İnsanlık tarihi kadar eski olan halk hekimliği, günümüzde de çeşitli uygulama ve yöntemlerle varlığını sürdürmektedir. Bu tedavi yöntemleri arasında ocaklarda uygulanan yöntemler önemli bir yere sahiptir. Halk hekimliğinde ocak, belirli bir hastalığı iyileştirdiğine inanılan aile olarak bilinmektedir ve bir gelenek çerçevesinde şekillenir. Bu bağlamda ciddi hastalıkların genellikle ocaklı kişiler tarafından tedavi edildiği görülmektedir. Hatay, halk hekimliği uygulamaları bakımından da zengin bir kenttir. Hatay’ın coğrafi yapısı ve farklı medeniyetlere ev sahipliği yapması bu durumu ortaya çıkarmıştır. Akdeniz iklim özelliğiyle farklı bitki türlerini barındırması yanında farklı medeniyetlerin etkileşimi Hatay’ı halk hekimliği açısından zengin kılar. Bu çalışmada Hatay’daki halk hekimliği ve uygulamaları ocaklık geleneği bağlamında, Samandağ ilçesi örnekleminde değerlendirilecektir. Çalışmadaki halk hekimliği uygulamaları ocaklı kişilerle yapılan görüşme ve gözlem metoduyla tespit edilmiştir.
Anahtar Kelimeler
Hatay, halk hekimliği, Samandağ, ocaklık geleneği, uygulama.

Abstract
Folk medicine is one of the important concern of folklore. The treatment of the problems in human health by way applied by the public is accepted as folk medicine. Folk medicine, which is as old as human history, continues to exist today with various practices and ways. Among these treatment methods, the methods applied in “ocaklık” is important. In folk medicine, “ocak” is known as a family believed to heal a certain disease and is shaped within a tradition. In this context, it is noteworthy that serious illnesses are generally treated by the the person who has “ocak”. Hatay is a city rich in folk medicine practices. The geographical structure of Hatay and the hosting of different civilizations reveals this situation. Hatay mediterranean climate features different plant species, as well as the interaction with different civilizations is important in terms of folk medicine. In this study, the practices of folk medicine in Hatay will be evaluated in the context of the “ocaklık” tradition and Samandağ sociology sample. The folk medicine practices in the study were determined by interview and observation method.
Keywords
Hatay, folk medicine, Samandag, quarry tradition, technics.

References

Gelişmiş Arama


Duyurular

  DİYALEKTOLOG DERGİSİ DOÇENTLİK BAŞVURULARINDA PUANLANMAKTADIR

  2019 BAHAR 20. SAYI YAYINLANMIŞTIR

   

   

   

   

  ONUNCU YIL 21. SAYIMIZ OLAN AĞUSTOS 2019  SAYISI İÇİN DEĞERLİ ÇALIŞMALARINIZI BEKLİYORUZ. 


  MAKALELERİN HAKEM LİSTESİNE JENERİK DOSYASINDAN ULAŞABİLİRSİNİZ


Adres :Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi 1. Kat A129 Denizli
Telefon :05426050023 Faks :
Eposta :diyalektologdergi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri