DİYALEKTOLOG

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


LA PERSPECTIVE ACTIONNELLE A LA LUMIERE DES THEORIES D’ACQUISITION : ANALYSE COMPARATIVE DE DEUX METHODES DE FLE
(THE TASK BASED TEACHING METHOD IN THE LIGHT OF THE ACQUISITION THEORIES: COMPARATIVE ANALYSIS OF TWO TEXTBOOKS OF FRENCH FOREIGN LANGUAGE )

Yazar : Canan AYDINBEK  Hatice AYGÜN  
Baskı Yılı : 2018
Sayı : 18
Sayfa : 13-35
DOI Number: : 10.22464/diyalektolog.219
Cite : Canan AYDINBEK Hatice AYGÜN, (2018). LA PERSPECTIVE ACTIONNELLE A LA LUMIERE DES THEORIES D’ACQUISITION : ANALYSE COMPARATIVE DE DEUX METHODES DE FLE. Diyalektolog Sosyal Araştırmalar Hakemli Dergisi, 18, p. 13-35. Doi: 10.22464/diyalektolog.219.
181    194

Özet
Bu çalışma, Diller için Avrupa Ortak Başvuru Metni'ne (AOBM) dayanan iki Fransızca Yabancı Dil (FYD) ders kitabı, Alter Ego + A1 ve Texto A1 arasındaki farklılıkları belirlemeyi amaçlamaktadır. AOBM'nin prensipleri hakkında detaylı bir çalışma yapıldıktan sonra, her bir yöntemde analiz edilecek parametreler tanımlanmış, veri toplama için karşılaştırmalı tablolar geliştirilmiştir. Daha sonra iki method kitabı arasındaki karşılaştırmalı bir analiz, AOBM’nin teorileri ve ilkeleri ışığında gerçekleştirilmiştir. Bulgular, incelenen kitapların AOBM'nin önerilerini dikkate aldığını, gerekli olduğu zamanlarda grup çalışmasını destekleyerek sosyo-bilişsel çatışmalara önemli bir yer verdiğini göstermiştir. Ancak, Alter Ego+ A1 daha çok sayıda gerçeği yansıtan projeler içermekte, daha sık destekleyici bir yaklaşıma başvurmakta ve daha çok öğrenciyi stratejik öğrenmeye yönlendirmektedir.
Anahtar Kelimeler
öğrenme kuramları; sosyal yapılandırmacılık; bilişsel yaklaşım; eylemsel yaklaşım; karşılaştırmalı analiz

Abstract
This study aims to identify the differences between two French Foreign Language (FFL) textbooks, Alter Ego + A1 and Texto A1, which claim to rely on the European Reference Framework for Languages (CEFR). After a detailed study of the principles of the CEFR; the parameters to be analysed in each method have been identified; the comparative tables for data collection have been developed; a comparative analysis between two manuals was then conducted in the light of his theories and principles. The results showed that the methods analysed take more or less into consideration the recommendations of the CEFR: both of the textbooks give an important place to socio-cognitive conflicts by favouring group work at appropriate times. However, Alter Ego + A1, contains more real projects, more often uses shoring, and more often directs the learner to strategic learning.
Keywords
learning theories; socioconstructivism; cognitivism; task-based language teaching; comparative analy

References

Gelişmiş Arama


Duyurular

  DİYALEKTOLOG DERGİSİ DOÇENTLİK BAŞVURULARINDA PUANLANMAKTADIR

  2019 BAHAR 20. SAYI YAYINLANMIŞTIR

   

   

   

   

  ONUNCU YIL 21. SAYIMIZ OLAN AĞUSTOS 2019  SAYISI İÇİN DEĞERLİ ÇALIŞMALARINIZI BEKLİYORUZ. 


  MAKALELERİN HAKEM LİSTESİNE JENERİK DOSYASINDAN ULAŞABİLİRSİNİZ


Adres :Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi 1. Kat A129 Denizli
Telefon :05426050023 Faks :
Eposta :diyalektologdergi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri