DİYALEKTOLOG

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


BİR İLETİŞİM ARACI OLARAK SİYASAL PARTİLERİN WEB SİTELERİ: 2018 GENEL SEÇİMLERİ KAPSAMINDA GÜNDEM UYUMUNA YÖNELİK BİR ARAŞTIRMA
(WEB SITES IN THE POLITICAL PARTY AS A MEANS OF COMMUNICATION: A RESEARCH ON THE AGENDA OF THE 2018 GENERAL ELECTIONS )

Yazar : Sinem ÇAMBAY    
Baskı Yılı : 2018
Sayı : 18
Sayfa : 261-284
DOI Number: : 10.22464/diyalektolog.217
Cite : Sinem ÇAMBAY , (2018). BİR İLETİŞİM ARACI OLARAK SİYASAL PARTİLERİN WEB SİTELERİ: 2018 GENEL SEÇİMLERİ KAPSAMINDA GÜNDEM UYUMUNA YÖNELİK BİR ARAŞTIRMA . Diyalektolog Sosyal Araştırmalar Hakemli Dergisi, 18, p. 261-284. Doi: 10.22464/diyalektolog.217.
171    218

Özet
Enformasyonun yaşantımızın her alanına nüfuz ettiği içinde bulunduğumuz yenidünya düzeni, mesafeleri tümüyle ortadan kaldırarak erişim olanağı sağlayacak internet teknolojisini temel aktör olarak konumlandırmaktadır. İnternetin söz konusu ayrıcalıklı konumu bu aracın siyasi partiler açısından siyasal iletişimde önemli ve kritik bir araç olarak dikkate alınmasına neden olmaktadır. Bu çalışmada amaç, siyasal partilerin internetten rasyonel bir biçimde yararlanıp yararlanmadıklarını ortaya koymak ve bir siyasal iletişim aracı olarak parti web sitelerinin medya gündemiyle uyumlu bir biçimde kamunun gündemini belirleme ve etkilemeye yönelik nasıl bir paradigma izlediklerini belirlemek oluşturmaktadır. Çalışmada bu amaçtan hareketle Türkiye’de mecliste oy çoğunluğu bulunan AKP, CHP ve MHP’nin siyasal iletişimde interneti, kendi medyaları olarak etkin birer araç biçiminde kullanıp kullanmadıkları ve ülke gündemini takip edip etmediklerini belirlemek amacıyla içerik analizi yöntemi uygulanmıştır.
Anahtar Kelimeler
Siyasal Partiler, Siyasal İletişim, Gündem Belirleme, İnternet, Medya

Abstract
The information that we penetrate into every field of our life, the new world landscape, is positioning the internet technology as the main actor, which will enable access by removing the distances altogether. The privileged position of the internet causes this vehicle to be regarded as an important and critical tool in political communication in terms of political parties. The purpose of this study is to demonstrate that political parties have benefited from the Internet in a rational way and to determine what kind of paradigm the party web sites use as a means of political communication to identify and influence the agenda of the media in line with the media agenda. Working in the parliament in Turkey departing from this goal a majority vote with the AKP, CHP and MHP political communication on the Internet, content analysis method to determine whether they follow an effective and agenda of the country they are using tools format as its media have been implemented.
Keywords
Political Parties, Political Communication, Agenda Setting, Internet, Media.

References

Gelişmiş Arama


Duyurular

  DİYALEKTOLOG DERGİSİ DOÇENTLİK BAŞVURULARINDA PUANLANMAKTADIR

  2019 BAHAR 20. SAYI YAYINLANMIŞTIR

   

   

   

   

  ONUNCU YIL 21. SAYIMIZ OLAN AĞUSTOS 2019  SAYISI İÇİN DEĞERLİ ÇALIŞMALARINIZI BEKLİYORUZ. 


  MAKALELERİN HAKEM LİSTESİNE JENERİK DOSYASINDAN ULAŞABİLİRSİNİZ


Adres :Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi 1. Kat A129 Denizli
Telefon :05426050023 Faks :
Eposta :diyalektologdergi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri