DİYALEKTOLOG

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


İŞ GÜVENSİZLİĞİ ALGISININ İŞ GÖRENLERİN İŞ TÜKENMİŞLİĞİNE ETKİSİ
(THE INFLUENCE OF JOB INSECURITY PERCEPTION ON EMPLOYEES' JOB BURNOUT )

Yazar : Mehmet ULUTAŞ    
Baskı Yılı : 2018
Sayı : 18
Sayfa : 219-229
DOI Number: : 10.22464/diyalektolog.203
Cite : Mehmet ULUTAŞ , (2018). İŞ GÜVENSİZLİĞİ ALGISININ İŞ GÖRENLERİN İŞ TÜKENMİŞLİĞİNE ETKİSİ. Diyalektolog Sosyal Araştırmalar Hakemli Dergisi, 18, p. 219-229. Doi: 10.22464/diyalektolog.203.
162    171

Özet
İş güvensizliği, işgörenlerin işlerini kaybetme endişesidir. Tükenmişlik ise işgörenlerin iş yerinde yaşadıkları zihinsel yorgunluk halidir. İş güvensizliği, işgörenlerin tükenmişlik düzeylerini yükseltici bir faktör olarak örgütleri tehdit etmektedir. Bu sebeple çalışma, işgörenlerin iş güvensizliği algısı ile iş tükenmişlikleri arasındaki ilişkiyi ele almaktadır. Veriler, Konya Sanayi Bölgesi'nde farklı sektörlerde faaliyet gösteren, içlerinde Türkiye'nin ilk beşyüz ve ikinci beşyüz büyük sanayi kuruluşu da bulunan ondokuz ayrı işletmenin çalışanları üzerinde yapılan bir anket ile elde edilmiştir. Verilere faktör analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar, işgörenlerin iş güvensizliği algısının iş tükenmişlikleri ile anlamlı ve pozitif yönde ilişkili olduğunu göstermiştir.
Anahtar Kelimeler
İş Güvensizliği Algısı, İş Tükenmişliği

Abstract
Job insecurity is the concern of employees losing their jobs. Burnout is the mental fatigue that employees experience at work. Job insecurity threatens organizations as a factor that raises employees' burnout levels. For this reason, the study addresses the relationship between employees' perceptions of job insecurity and job burnout. The data were collected through a questionnaire returned by the employees in nineteen seperate companies operating in different sectors in Konya Industrial Area, including the first five hundred and the second five hundred largest industrial establishments in Turkey. Factor analysis, correlation analysis and regression analysis were conducted on the data. The results showed that employees' perceptions of job insecurity is significantly and positively related to their job burnout
Keywords
Perception of Job Insecurity, Job Burnout

References

Gelişmiş Arama


Duyurular

  DİYALEKTOLOG DERGİSİ DOÇENTLİK BAŞVURULARINDA PUANLANMAKTADIR

  2019 BAHAR 20. SAYI YAYINLANMIŞTIR

   

   

   

   

  ONUNCU YIL 21. SAYIMIZ OLAN AĞUSTOS 2019  SAYISI İÇİN DEĞERLİ ÇALIŞMALARINIZI BEKLİYORUZ. 


  MAKALELERİN HAKEM LİSTESİNE JENERİK DOSYASINDAN ULAŞABİLİRSİNİZ


Adres :Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi 1. Kat A129 Denizli
Telefon :05426050023 Faks :
Eposta :diyalektologdergi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri