DİYALEKTOLOG

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


ORTAOKUL 7. SINIF ÖĞRENCİLERİNİN SOSYAL BİLGİLER ALGILARININ İNCELENMESİ
(7TH GRADE MIDDLE SCHOOL STUDENTS’ PERCEPTIONS OF SOCIAL STUDIES )

Yazar : Erkan DİNÇ  Şefika ÇETİN  
Baskı Yılı : 2017
Sayı : 16
Sayfa : 241-259
DOI Number: : 10.22464/diyalektolog.180
Cite : Erkan DİNÇ Şefika ÇETİN, (2017). ORTAOKUL 7. SINIF ÖĞRENCİLERİNİN SOSYAL BİLGİLER ALGILARININ İNCELENMESİ. Diyalektolog Sosyal Araştırmalar Hakemli Dergisi, 16, p. 241-259. Doi: 10.22464/diyalektolog.180.
588    469

Özet
Bu çalışmanın amacı, bir kavram ve ders olarak sosyal bilgilerin ilköğretim 7.sınıf öğrencileri için nasıl bir anlam ifade ettiğini tespit etmektir. Araştırmada, nitel araştırma desenlerinden olgubilim deseni kullanılmıştır. Araştırmanın verileri 2015-2016 eğitim-öğretim yılında Uşak il merkezi ve Eşme ilçe merkezinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı dört ortaokulun 7. sınıfında öğrenim görmekte olan 15 öğrenci ile görüşmeler aracılığıyla elde edilmiştir. Elde edilen veriler betimsel olarak analiz edilmiştir. Araştırmada bir kavram olarak sosyal bilgilerin öğrencilerin zihninde özellikle derste gördükleri konu alanlarını çağrıştırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin sosyal bilgiler algısının oluşmasında sosyal bilgilerin içerdiği konuları gerçek yaşamla ve kendi günlük yaşantılarıyla ilişkilendirmelerinin ve dersin işleniş süreci ile ilgili deneyim ve görüşleri doğrultusunda oluşan derse yönelik ilgilerinin önemli bir yere sahip olduğu tespit edilmiştir.
Anahtar Kelimeler
Sosyal bilgiler, Sosyal bilgiler algısı, İlköğretim 7. sınıf öğrencileri, olgubilim araştırması

Abstract
This study aims to define and describe 7th grade middle school students’ perceptions of social studies as a concept and as a school subject. Designed as a phenomenological qualitative research, the current study employs 15 7th grade students attending to four different public middle schools located in the centre of Uşak province and Eşme sub-province. The research data collected through semi-structured interviews was subjected to thematic analysis. The findings indicate that social studies as general and broad concept reminds the participant the content of the subject they have been taught in the school. It was also found out that the participants’ conceptions of social studies comprises of the content knowledge included in social studies curriculum, the connections they were able to make between the course content and their actual daily lives and their interests of social studies arising from their experiences and viewpoints related to social studies lessons.
Keywords
Social studies, Perceptions of social studies, 7th grade middle school students, Phenomenological re

References

Gelişmiş Arama


Duyurular

  DİYALEKTOLOG DERGİSİ DOÇENTLİK BAŞVURULARINDA PUANLANMAKTADIR

  2019 BAHAR 20. SAYI YAYINLANMIŞTIR

   

   

   15 TEMMUZ 2019 TARİHİNDEN  SONRA DERGİ SİSTEMİNE   YÜKLENEN MAKALELER  ARALIK 2019 SAYISI  İÇİN DEĞERLENDİRİLECEKTİR. 


  MAKALELERİN HAKEM LİSTESİNE JENERİK DOSYASINDAN ULAŞABİLİRSİNİZ


Adres :Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi 1. Kat A129 Denizli
Telefon :05426050023 Faks :
Eposta :diyalektologdergi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri