DİYALEKTOLOG

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


FATİH KERİMÎ’NİN ESERLERİNDEN HAREKETLE KARIŞIK DİLLİ UNSURLAR
(MULTILINGUISTIC ELEMENTS AT THE WORKS OF FATIH KERIMI )

Yazar : Cihan ÇAKMAK    
Baskı Yılı : 2016
Sayı : 16
Sayfa : 211-221
DOI Number: : 10.22464/diyalektolog.170
Cite : Cihan ÇAKMAK , (2016). FATİH KERİMÎ’NİN ESERLERİNDEN HAREKETLE KARIŞIK DİLLİ UNSURLAR. Diyalektolog Sosyal Araştırmalar Hakemli Dergisi, 16, p. 211-221. Doi: 10.22464/diyalektolog.170.
507    429

Özet
XIX. ve XX. yüzyıllar arasında Dünyadaki ekonomik, siyasi ve sosyal gelişmelere bağlı olarak birtakım fikir hareketleri ortaya çıkmıştır. Türk Dünyası başta olmak üzere bilhassa Kazan Tatarları ve İdil-Ural coğrafyasında ortaya çıkan ve ceditçilik adı verilen yenilik hareketleri başta eğitim olmak üzere hayatın her alanında kendini hissettirmeye başlamıştır. Kırımlı İsmail Bey Gaspıralı’nın “Dilde, işde, fikirde birlik” idealiyle önderliğini yaptığı ceditçilik hareketleri kendini matbuat ve eğitim alanında yoğun bir şekilde göstermiştir. Bu amaçla açılan usul-i cedit okullar cehaletle mücadele etmede en önemli araç olarak kullanılmıştır. Gaspıralı’nın çizgisini takip eden Fatih Kerimî, Kazan Tatarları arasındaki ceditçilik faaliyetlerinin en önemli isimlerinden biridir. Fatih Kerimî, eserlerinde İstanbul’da eğitim almanın da etkisiyle sade ve yalın bir Osmanlı Türkçesi kullanmıştır. Bu çalışmada Fatih Kerimî’nin “Hıyal Mı? Hakıykat Mi? adlı eserindeki karışık dillilik özelliği taşıyan dil verileri ortaya konacaktır.
Anahtar Kelimeler
Anahtar Kelimeler: Fatih Kerimî, İsmail Gaspıralı, ceditçilik, karışık dillilik.

Abstract
A number of ideas have emerged depending on economic, political and social developments in the world between the 19th and 20th centuries. Innovation movements called as Jadidism, together with the Turkish World and especially in Kazan Tatars and Idil-Ural geography, have begun to be felt in every aspect of life, especially in education. The Crimean Ismail Bey has shown intensively in the field of printing and education at the Gaspıralı’s self-guided movements, led by the ideal of "unity in language, work and thought". For this purpose, cedit schools were opened as the most important agent in order to fight against illiteracy. Fatih Kerimî, who follows Gaspiralı's steps, is one of the most important names of ceditry activities among the Kazan Tatars. Fatih Kerimî used a plain and simple Ottoman Turkish because of the influence of his being educated in Istanbul. In this study, Fatih Kerimî’s "Hiyal Mı? Hakıykat Mi? will be presented with linguistic data bearing multilinguistic features.
Keywords
Key Words: Fatih Kerimî, İsmail Gaspiralı, jadidism, multilingualism.

References

Gelişmiş Arama


Duyurular

  DİYALEKTOLOG DERGİSİ DOÇENTLİK BAŞVURULARINDA PUANLANMAKTADIR

  2019 BAHAR 20. SAYI YAYINLANMIŞTIR

   

   

   15 TEMMUZ 2019 TARİHİNDEN  SONRA DERGİ SİSTEMİNE   YÜKLENEN MAKALELER  ARALIK 2019 SAYISI  İÇİN DEĞERLENDİRİLECEKTİR. 


  MAKALELERİN HAKEM LİSTESİNE JENERİK DOSYASINDAN ULAŞABİLİRSİNİZ


Adres :Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi 1. Kat A129 Denizli
Telefon :05426050023 Faks :
Eposta :diyalektologdergi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri